Як боротися з мишоподібними гризунами взимку

Як боротися з мишоподібними гризунами взимку

Як боротися з мишоподібними гризунами взимку

 

                  Мишоподібні гризуни займають значне місце серед великої кількості шкідників сільськогосподарських культур. Найбільшої шкоди вони наносять аграрному виробництву та є переносниками небезпечних хвороб для людей та тварин. Всі вони харчуються рослинною їжею,характеризуються високою плодовитістю та здатністю мігрувати з одного поля на інше в пошуках їжі, завдаючи значних збитків.

               Незважаючи на те, що зараз зима, період спокою для шкідливих  організмів, гризуни ведуть активний спосіб життя, пошкоджують соковиті рослини озимих культур та багаторічних трав. Чисельність гризунів та їх шкодо чинність  залежить від погодних умов, інтенсивності їх розмноження ,наявності кормової бази.

               Мишоподібні гризуни дуже ненажерливі. Вони мусять постійно їсти, щоб підтримувати сталу температуру тіла в межах 30-400. Звичайна полівка поїдає за добу соковитого корму10-35% від своєї маси. Будуючи свої колонії гризуни пошкоджують кореневу систему озимини, листя, оголюють вузол кущіння та кореневу шийку знижуючи зимостійкість культур.

              В залежності від кількості гризунів на площах можуть бути незначні пошкодження, а можуть утворюватися «стрижені ділянки», де культури знищуються до самих корінців. Щоб не допустити такої картини необхідно проводити постійно обстеження посівів озимих культур та обліковувати шкідників. Для цього підраховують кількість колоній та нір на прямолінійних маршрутах по діагоналі поля завдовжки 1000 м /1200 чоловічих кроків або 1400 жіночих/. Рухаючись таким маршрутом, підраховують всі колонії, які зустрічаються на смузі шириною 5 метрів. Підрахована кількість колоній відповідає їх кількості на 0.5га. Щоб визначити кількість та процент жилих колоній та нір, ввечері притоптують нори в колоніях, а вранці підраховують свіжо відкриті в кожній колонії.

             Якщо чисельність жилих колоній перевищує економічний поріг шкодочинності, який складає три жилих колонії на озимих культурах та п’ять –

 на багаторічних травах, починають проводити захисні обробки.

              Восени проводяться профілактичні агротехнічні методи боротьби: вчасне збирання врожаю, без втрат, якісна зяблева оранка.

            Взимку, коли чисельність гризунів перевищує ЕПШ – потрібно застосовувати винищувальні методи, які поділяються на хімічні та біологічні і направлені на знищення колоній та нір на заселених площах.

             Ефективним засобом боротьби з гризунами є застосування родентицидів. Для гарної ефективності використання препаратів, слід визначити видовий склад гризунів.

             Необхідно використовувати родентициди, які внесені до «Переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Хімічні препарати слід використовувати обережно з обов’язковим дотриманням техніки безпеки. Надзвичайно важливо правильно внести препарат – покласти в нору гризунів і притоптати, не допустивши розсипання, щоб уникнути отруєння  тварин та птахів. Розкладати родентициди необхідно в гумових рукавичках в недоступних місцях для домашніх тварин

            Можна використовувати біологічний метод – бактороденцид/зерно заражене бактеріями мишачого тифу/в кількості 2 г на нору. При поїданні принади гине більше 90% гризунів, при контакті хворої миші з здоровою відбувається перезараження і можлива загибель всієї колонії. Препарати хімічної групи такої властивості не мають. Препарат ефективний проти всіх видів полівок, хатньої та лісової миші. Зернові принади не бажано використовувати в боротьбі з польовою мишею, бо вона розлущує зерно, поїдаючи середину, де майже немає отрути.

        Систематичне обстеження, вчасний захист полів від мишоподібних гризунів забезпечать збереження посівів та врожаю озимих культур .

 

Головний фахівець відділу фітосанітарних процедур                            О.  Кедись