Нашестя слимаків

Нашестя слимаків

В останні роки плодовим, овочевим та декоративним культурам значної шкоди наносять слимаки. Голі слимаки (сітчастий, польовий, іспанський та інші) пошкоджують понад 15 видів рослин, зокрема картоплю, коренеплоди, капусту, свлвт, суниці. На листі вони вигризають неправильної форми “віконця”, а в коренеплодах і бульбах, плодах — виїмки (заглиблення, які поширюються всередину). У вологі роки їх поширення стає масовим, а чисельність досягає 15-25 екз/км.м. У вогнищах розмноження слимаки з’їдають стільки рослинної маси, яка перевищує їх вагу в 30-40 разів.

Ці шкідники переносить спори сірої гнилі, несправжньої борошнистої роси та інші хвороби. Боротьбу з ними починають зі зниження високої грунтової вологості — своєчасне прорідження загущених посадок, знищення бур’янів  (особливо біля теплиць і парників), скошування трави на межах.

         Щоб позбутися слимаків, передусім треба видалити з городу каміння, хмиз, бур’яни, не залишати грудок землі, бо саме під усім цим вони розмножуються. Збирати їх можна роблячи пастки — розкладаючи листи фанери, жесті, вологу мішковину на ділянках 1-2 кв.м, рясно зволоживши її. В якості принади поруч зі схованками розкладають шкірки гарбузових. За добу схованку розбирають і змінюють місце розташування.

Для знищення слимаків використовують такий рослинний препарат: 550 г плодів гіркого перцю подрібнюють і кип’ятять протягом години в 5 л води. Відвар настоюють 2-3 доби, 0,5 л його розбавляють у 10 л води і цим розчином обприскують місця, де збираються слимаки. Також можна обприскати розчином мідного або залізного купоросу, свіжогашеного вапна (20 г на кв.м), обпилювати суперфосфатом (30-40 г на 10 кв.м.) або попелом. На протязі вегетації посипають грунт довкола рядків і рослин піском, по якому слимаки не можуть пересуватися. Використовують деревну стружку та хвою (насипають щільним шаром). Під ягідні культури розкладають невеликі ялинкові гілочки, це водночас зменшить ураження сірою гниллю.

Підготувала:  Оржеховська Л.В.