Перші сонячні промені почали прогрівати землю, розтанув сніг - час замислитись, що слід робити в садку. Після танення снігу зазвичай починають прибирати минулорічне листя, поламані гілки та суху траву. Такі роботи не тільки очистять садову ділянку від всіх старих рослинних залишків, а ще й допоможуть знищити шкідників та інфекції хвороб, які перезимували в торішній рослинності.
У лютому, коли ще не почався сокорух, починають проводити обрізку плодових дерев та кущів. Саме час проводити не тільки санітарну обрізку для знищення старих, тріснутих та омертвілих гілок, а ще й для формування крони. Перед обрізкою дерев готують садовий вар, яким потрібно буде замазати місце зрізів, наточують садові інструменти, попередньо їх продезінфікувавши.
В умовах нестабільних зим, характерних для України, обрізати дерева взимку рекомендується і з метою безпеки. Непередбачуване чергування різких відлиг і швидких похолодань сприяє утворенню на гілках льодової кірки. Вона створює велике навантаження на дерево. Довгі пагони й гілки цього не витримують і ламаються, що завдає значної шкоди рослині й може призвести до її загибелі.
Після обрізки видаляють стару кору за допомогою металевої щітки. На молодих деревах кору не слід зачіпати. Зачищені рештки кори, сухі плоди спалюють або закопують на глибину 40 см. Очищені штамби та розгалуження скелетних гілок можна побілити вапняним розчином: 10 л води + 2 кг вапна + 2 кг глини. Для якіснішої побілки можна додати 300 г мідного купоросу.
Першу обробку проводять до розпускання бруньок, коли середньодобова температура повітря сягне +5°С. Головна мета цього полягає в тому, щоб комахи, які зʼявляться після зимівлі, а також збудники хвороб, не змогли інфікувати дерева та кущі. Обробку проводять в денний час, краще до 10 години ранку або після 18 години вечора. У цей час активність сонця мінімальна: відсутній ризик отримати опіки. Бажано вибирати безвітряний день, протягом якого не очікується опадів - захисний розчин повністю вбереться і швидко подіє. Обробку дерев починають із крони, далі - гілки, а на
завершення - стовбур.
Високу ефективність дає використання розчину залізного купоросу, який не тільки передбачає захист, а й збагачує рослину залізом. Залізний купорос є ефективним для знищення мохів та лишайників. Ягідні кущі та кісточкові дерева обприскують 3% розчином (300 г на 10 л води), а зерняткові - 5% (500 г на 10 л). Для знищення зимуючих популяцій кліщів, медяниць, попелиць проводять обприскування препаратом "30В", який є ефективним проти шкідників, які зимують у стадії яйця та личинки.
Для захисту від моніліозу, парші та кучерявості персика використовують
3%-ий розчин бордоської рідини. При її приготуванні іноді виникають складнощі. Знайдено успішну заміну, яку використовують багато садівників: суміш мідного купоросу та карбаміду (500 г мідного купоросу + 300 г карбаміду на 10-12 л води). Цей захід, крім боротьби зі шкідливими організмами, дає змогу підтримати азотом ослаблені рослини, а також затримати період квітування ранніх сортів плодових на період до
2-х тижнів, що допоможе захистити цвіт плодових дерев від весняних заморозків. Можливо використовувати інші хімічні препарати.
Для якісної обробки рослин, щоб вони були помірно зволожені та щоб не відбувалося стікання захисних речовин з гілок, потрібно правильно розрахувати норму витрати робочого розчину. На обробку одного молодого дерева йде приблизно 1,5 л розчину, на доросле - до 5 л. Щоб покропити кущі, достатньо 0,5- 1,0 л.
Головний фахівець відділу фітосанітарних процедур Павло ЛЯШКЕВИЧ